DEŇ, KEĎ TISO PÍSAL HITLEROVI

Autor: Juraj Rizman | Dátum: 23. 6. 2025

DEŇ, KEĎ TISO PÍSAL HITLEROVI
Pred 84 rokmi sa Slováci podieľali na útoku nacistov na Sovietsky zväz. Ľudácka vláda najprv 22. júna 1941 prerušila so ZSSR diplomatické styky. Prezident Tiso a vláda následne 23.6 zverejnili vyhlásenie, podľa ktorého sa slovenská armáda pripojila k nemeckej armáde v boji proti Sovietskemu zväzu. No a 24. júna skutočne prvých 2000 slovenských vojakov prekročilo hranice ZSSR.
Tiso dokonca pri tejto príležitosti poslal Hitlerovi telegram, v ktorom nacistického diktátora „ubezpečoval o vernosti a spojenectve slovenského národa a jeho vlády, ako aj o jeho neotrasiteľnej dôvere vo víťazstvo.“
Ľudáci poslali na východný front celkovo okolo 50 000 vojakov. Pôsobili v dvoch hlavných zoskupeniach – Rýchlej a Zaisťovacej divízii.
Slovenské jednotky sa žiaľ podieľali aj na perzekúcii miestneho obyvateľstva a nacistických akciách proti partizánom a Židom. Smutne známym sa stalo najmä vyčíňanie pešieho pluku, ktorému velil Michal Lokšík. Vojaci z Lokšíkovho útvaru vypálili 30 obcí a 1. augusta 1942 v bieloruskej dedine Maloduš postrieľali 15 civilistov. Medzi nimi aj ženy i deti.
Zaisťovacia divízia nakoniec stratila dôveru Nemcov (kvôli množiacim sa pripadom spolupráce s partizánmi a dezerciám), ktorí ju v októbri 1943 presunuli do Talianska.
Rýchla divízia sa s Nemcami prebojovala až na Kaukaz. Po porážke nacistov u Stalingradu sa ešte podieľala na viacerých ústupových akciách, ale bojová morálka rýchlo klesala, množili sa dezercie. Jednotka bola nakoniec presunutá do Rumunska a reorganizovaná. Ustupovala však ďalej s nacistami a koncom marca 1945 ju zajali sovietske vojská pri Wiener Neustadte.
Nikdy nesmieme zabudnúť, že v našej histórii bolo temné obdobie, keď sme sa aktívne podieľali na holokauste, útočných vojnách proti Poľsku a ZSSR, ako aj budovaní fašistickej totality. Túto potupu a hanbu sme prekonali iba vďaka hrdinstvu protifašistického odboja, účastníkov SNP, ako aj našich vojakov, ktorí sa po boku spojencov zapojili do boja proti fašizmu na západnom i východnom fronte.