Volali to “dočasný pobyt“ – ale bola to okupácia, ktorá trvala takmer 23 rokov!

Autor: Juraj Rizman | Dátum: 21. 6. 2025

Volali to “dočasný pobyt“ – ale bola to okupácia, ktorá trvala takmer 23 rokov!
Pred 57 rokmi – dňa 16. októbra 1968 – bola v Prahe, vládami ČSSR a ZSSR, podpísaná dohoda o podmienkach dočasného pobytu sovietskych vojsk na území Československej socialistickej republiky. Zmluva definitívne upravila podmienky, za ktorých významná časť vojsk, ktoré 21. 8. 1968 realizovali inváziu do Československa, zostala na našom území. Okupanti u nás ostali nakoniec až do júna 1991.
Pre lepšiu predstavu, aká veľká bola sovietska okupačná armáda, ktorá bola v Československu dislokovaná – počas definitívneho odsunu odišlo z územia dnešnej Českej a Slovenskej republiky 73 000 vojakov a takmer 40 000 ich rodinných príslušníkov.
Na prepravu vojenskej techniky a ľudí sa použilo 825 vlakových súprav zložených z 33 000 vagónov, ktoré by pri zoradení za sebou utvorili 465 kilometrov dlhú kolónu.
Posledný sovietsky vojak prekročil naše hranice 27. júna 1991. “Dočasný pobyt vojsk” nakoniec trval takmer 23 rokov. Pre mnohé pamätníčky a pamätníkov udalostí z augusta 1968, normalizácie a disentu, je práve odchod posledného vojaka okupačnej armády dňom definitívnej porážky komunizmu a oslobodenia sa Československa spod sovietskeho vplyvu.
Sovietska armáda zanechala v bývalom Československu desiatky environmentálnych záťaží (napr. územia zamorené ropnými látkami) a zdevastovanú infraštruktúru. S likvidáciou týchto objektov sa Slovensko snaží vysporiadať dodnes.