
Heinrich Himmler pri inšpekcii tábora Dachau v roku 1936
Koncentračný tábor Dachau patrí medzi najdlhšie fungujúci tábor svojho druhu počas nacistického režimu. Otvorený bol v marci 1933 a v tábore zahynulo a bolo zavraždených viac než 30-tisíc ľudí.
MODELOVÝ TÁBOR PRE OSTATNÉ
Pod vedením Theodora Eickeho sa stal „vzorovým“ táborom – podľa jeho štruktúry a brutálnych metód boli neskôr organizované všetky ostatné koncentračné tábory.
„ŠKOLA NÁSILIA“ PRE SS
Dachau slúžil ako výcvikové centrum pre príslušníkov SS, ktorí sa tu učili „metódy“ zachádzania s väzňami, ktoré neskôr uplatňovali v iných táboroch smrti.

Veliteľ tábora prednáša prejav väzňom, ktorí majú byť prepustení v rámci amnestie okolo Vianoc 1933
TÍ, KTORÍ SKONČILI ZA MÚRMI TÁBORA
Pôvodne politickí väzni (komunisti, sociálni demokrati), neskôr pribudli Židia, Rómovia, homosexuáli, svedkovia Jehovovi, a postupne aj väzni z okupovaných krajín.
PLYNOVÁ KOMORA, KTORÁ NEBOLA NAPLNO VYUŽITÁ
Hoci bola v Dachau postavená plynová komora, na rozdiel od Auschwitzu nebola využívaná na masové vraždenie. Tábor však disponoval krematóriami a popraviskom.

Baraky v Dachau, 1945
LEKÁRSKE EXPERIMENTY
Od roku 1942 nacistickí lekári vykonávali na väzňoch bolestivé a často smrteľné pokusy – napríklad testovanie reakcií na extrémny chlad či zmeny tlaku.
SIEŤ POBOČNÝCH TÁBOROV
Dachau mal viac než 100 pobočných pracovných táborov. Väzni v nich vykonávali otrockú prácu pre nemecký zbrojársky priemysel.
HROMADNÉ POPRAVY A VRAŽDENIE SOVIETOV
V roku 1941 bolo v tábore zastrelených niekoľko tisíc sovietskych vojnových zajatcov. Postupne sa Dachau stal miestom systematických popráv.

Oslobodení väzni z tábora Dachau oslavujú amerických vojakov
KATASTROFÁLNE PODMIENKY NA KONCI VOJNY
Ku koncu vojny sa stal Dachau cieľom evakuačných transportov z iných táborov. Extrémne preplnenie a epidémie (napr. týfusu) si vyžiadali tisíce životov.
OSLOBODENIE A MASAKER V DACHAU
29. apríla 1945 bol tábor bez boja oslobodený americkou armádou. V reakcii na hrôzy, ktoré tam vojaci videli, boli viacerí príslušníci SS a strážcovia na mieste zabití.
Medzi tými, ktorí prežili Dachau a dožili sa jeho oslobodenia, bola aj pamätníčka Margita Horáková. Jej silný príbeh zachytili naši dokumentaristi: https://www.memoryofnations.sk/sk/horakova-margita-1923