Dnes si pripomíname 42 rokov od úmrtia velikána slovenskej kinematografie – herca, scenáristu a režiséra Paľa Bielika.
Po skončení odbornej kovorobnej školy v Banskej Bystrici (1929) mal viacero zamestnaní (kreslič, montér, predavač, četník). Hral ochotnícke divadlo a v úlohe Jánošíka ho objavil Karel Plicka. Upútala ho najmä Bielikova vysoká, takmer dvojmetrová postava, športové založenie a charizma. Plicka preto odporučil Bielika režisérovi Martinovi Fričovi pre titulnú úlohu filmu Jánošík (1935).
Film zaznamenal fenomenálny úspech – získal pozitívne kritiky v zahraničí (napríklad na festivale v Benátkach) a okrem diváckeho úspechu v ČSR bol distribuovaný v 32 krajinách sveta. V tejto kategórii patrí medzi najúspešnejšie československé filmy v medzivojnovom období.
Úspech na plátnach kín ho priviedol do SND v Bratislave, kde pôsobil v rokoch 1939 – 1942. Počas SNP nakrútil s Karolom Krškom dokumentárne zábery z povstaleckých bojov, z ktorých v roku 1945 vznikol dokument Za slobodu.
Po roku 1945 sa stal režisérom celovečerných hraných filmov, ktoré mali veľký divácky ohlas. Vo filme Varúj…! (1946) bol spoluscenáristom, spolurežisérom a zároveň stvárnil jednu z hlavných postáv. Za svoj režijný debut Vlčie diery (1948) s tematikou SNP získal Slovenskú národnú cenu. Oba filmy boli neskôr vyradené – počas obdobia stalinizmu v 50. rokoch – z distribúcie kvôli ideologickým nedostatkom.
Po sérii troch snímok, ktoré vznikli „ na objednávku režimu“ nasledovali dva výrazné historické filmy Štyridsaťštyri (1957) s tematikou udalosti z prvej svetovej vojny a Kapitán Dabač (1959), v ktorej stvárnil hlavnú úlohu Ladislav Chudík.
Bielik sa vrátil k Jánošíkovi a v rokoch 1962 – 1963 nakrútil dvojdielny film Jánošík s Františkom Kuchtom v hlavnej úlohe. Historickým témam ostal verný aj v posledných dvoch filmoch: Majster Kat (1966), a vo filme Traja svedkovia (1968).
V roku 1955 dostal titul zaslúžilý umelec a v 1968 titul národný umelec. Je považovaný za jednu zo zakladateľských osobností slovenskej kinematografie.
Česť jeho pamiatke!
Spracované s využitím zdrojov SFÚ a Wikipedie.